právě se nacházíte v části o Šajenech sekce Kmeny  na webu indiancorral.cz

„Redaktorem této části je Mo?kohtávenotáxehe

     

Jižní Šajeni, William Bent a obchod bizoními kožešinami
1833 - 1849
Peter J. Durkin

William Bent pod vedením svého staršího bratra Charlese Benta (1799 – 1847) a spolu se společníkem Cerainem  St.Vrainem (1802 – 1870) ze St. Louis založili v roce 1830 společnost Bent, St. Vrain & Company. Všichni tři byli staří veteráni v obchodu kožešinami na horní Missouri a nyní se dívali směrem na jihozápad s cílem najít své štěstí. Na západ přišli zbohatnout a v roce 1833 dokončili rozsáhlou pevnost o rozleze působivých 27000 čtverečních stop (8229,6 m2) jako čistě obchodní a nikoliv vojenskou záležitost. Každý ze společníků se specializoval na jinou část obchodních aktivit své společnosti. Charles se soustředil na rozvoj obchodu v oblasti od tehdejšího Mexika až po St. Louis, St. Vrain pracoval na obchodech v Taosu a Santa Fe a konečně William na obchodě s indiány.

                „Fort William“, pojmenovaná po Williamovi Bentovi pro jeho vedoucí úlohu při stavbě této tři roky vznikající pevnosti, byla strategicky umístěná v jihozápadním Coloradu na severním břehu horního toku řeky Arkansas nebo chcete-li na řece Pazourkového hrotu jak je známá mezi Šajeny. Na Benta naléhal šajenský náčelník Žlutý vlk, aby pevnost přestěhoval ještě blíže na pláně, ale on se usadil v této centrální poloze kvůli obchodu bobřími kožešinami z hor, bizoními kožešinami z plání a obchodu s mexickými državami Taosem a Santa Fe. Bentova pevnost se také stala klíčovou zastávkou na horské části 900 mil dlouhé, vedlejší trasy Santa Fe stezky (tzv. stezky obchodníků), která spojovala město St. Louis s jihozápadem.

                Počátkem roku 1830 však obchod bobřími kožešinami začal upadat a obchod s bizoními kožešinami s kmeny jižních plání se pomalu stával hlavní aktivitou Bentovy pevnosti. Bizoní kožešiny byly používané při výrobě kočárů a saní a jako podložky na zem pro narůstající a nepokojnou 12,9 milionů velikou populaci Spojených států amerických. Oproti tomu, celá indiánská populace Velkých plání se v roce 1800 odhadovala na 200000 osob. Bent také obchodoval s indiánskými koňmi a mulami, které pro jejich nadbytek prodával i přistěhovalcům podél Oregonské stezky. Krom toho sloužila pevnost také jako centrum pro vykupování amerických a mexických zajatců odvlečených indiány. Bentova pevnost však nebyla jenom obchodní stanicí, ale také hlavním skladištěm strategických zásob pro území, které se rozprostíralo od jižního Wyomingu a Skalnatých hor až po východní Kansas a dále na jih až k Mexiku. Podle Williamova syna, Georga Benta, byl později nucen díky, mezikmenovým válkám, založit další dvě filiálky této pevnosti.  Jednu na řece Platte pro obchod se Súji, Arapahy a Šajeny a druhou na řece Canadian pro Kajovy, Komanče a prérijní Apače.

                Kromě těchto třech hlavních stanic, zakládala společnost čas od času dočasné sklady a obchodní sruby, na různých místech na planinách (včetně slavného Adobe Walls v Texasu), ale ty bývaly zpravidla po několika sezónách opuštěny.

                Více než 100 různých druhů zboží bývalo nakládáno na vozy či zvířata a dopravováno do indiánských táborů. Tam bylo vyměněno za bizoní kožešiny. Všecko, včetně pušek, nábojů, nožů, seker, hrnečků, kotlíků, dek, oblečení, korálků, hedvábí, tabáku, nití, šídel, jehel a lihovin si našlo cestu do těchto táborů, což bylo pro obě strany jednou lepší a jednou horší. William svým indiánským zákazníkům důvěřoval a často jim nechával zboží na dluh. V dubnu se vrátili nákladní vozy, tažené hovězím dobytkem, převážející prvotřídní kožešiny, získané na podzim a v zimě, do Independence v Missouri a nazpět naložené zásobami, šatstvem a ozdobným obchodním zbožím. Tato okružní cesta trvala šest měsíců.

                Škodlivým zvykem mezi obchodníky byl obchod s whisky. Přestože to vláda USA v roce 1832 zakázala, obchodníci (včetně Bent, St. Vrain & Co.) se podíleli na obchodu s whisky protože neprodávat alkohol by znamenalo ztrátu konkurenceschopnosti.

                Williamova nepatrná výhoda v této oblasti byla, že dával alkohol na dluh, ale nevydal ho dokud nebyly všechny obchody uzavřené. Whisky měla silné účinky a poručík Kingsbury poznamenal, že Šajeni vymění všechny své koně, deky a vše co vlastní za alkohol. Avšak indiány často požadované lihoviny mohli způsobit neschopnými lovu celé vesnice a tím také mohl trpět obchod bizoními kožešinami.

                Až v roce 1872 tlak obchodu s whisky nepříznivě zareagoval na domácí život Šajenů. „Muži kmene byli znepokojeni stávkou svých žen na protest proti obchodu s plody jejich společné práce za whisky, přesto jim nezbývaly kožešiny na výměnu za látky, cukr, kávu a potraviny.“

                Později Dr. John Ewers v Plains Indian History and Culture poznamenal, že: „Přírůstek nových materiálů od bělošských obchodníků urychlil u indiánů výrazné změny v mužských a ženských řemeslech… dostupnost nových materiálů též podpořila rozvoj nových řemesel.“

                Kovové kotlíky nahradili keramiku, kovové hroty šípů nahradili kámen a kost, skleněné korálky nahradily quill a průmyslové barvy začaly  zdobit pláště, týpí a výrobky ze surové kůže.

                Bohužel měl v sobě obchod kožešinami i zárodky vlastní zkázy, byla to záležitost, která neměla budoucnost. V úmyslu sklidit okamžité zisky, nabádali bílí obchodníci indiány aby zabíjeli mnohem více bizonů než potřebovali pro svou vlastní existenci. Tyto praktiky znamenaly pro indiány sebezáhubu. Tak jak se bizoní pastviny zužovali, tradičně nepřátelské kmeny kočovných lovců se dostávali stále blíž k sobě a mezikmenové války se stupňovali. Když pak byli bizoni vyhubeni, tito indiáni se už nebyli schopní ani uživit.

                Na jaře 1837, William Bent čelil vzrůstající konkurenci a prozíravě se přiženil k Šajenům. Jeho manželka Soví žena byla dcerou Bílého hromu, vlivného duchovního vůdce a strážce posvátných šípů. Toto manželství upevňovalo věrnost jeho zákaznické základny. Mnohé náčelnické dcery se stávaly nevěstami významných obchodníků. Tato manželství přinášela ochranu jim a její rodině pozornost od obchodníka, který věřil, že tak odláká své konkurenty od obchodování s tímto náčelníkem a jeho následovníky.

                Tento manželský svazek přinesl čtyři děti: Mary (1838), Roberta (1840), Georga (1843) a Júlii (1846). Bohužel Soví žena zemřela při porodu Julie a William podřídivše se starým šajenským zvykům se oženil s její sestrou Žlutou ženou. Výsledkem tohoto druhého manželství byl další syn – Charles.

                William Bent byl malé postavy, měl tmavé vlasy, oči i pleť, navíc pokrytou skvrnami. Mezi Kajovy byl známý jako Křivý nos. Šajeni ho nazývali Malý bílý muž a když zestárl dali mu jméno Šedá brada. I když byl Bent těsně svázaný s jižními Šajeny a jejich arapažskými spojenci, patřili mezi jeho zákazníky také horští Jutové, Kajovové, Komančové a prérijní Apači.

                Později, s úmyslem zabezpečit stabilitu své obchodní říše, Bent hrál často vedoucí úlohu ve zprostředkování mezikmenových dohod. Zároveň pracoval pro nově zřízenou agenturu Upper Arkansas (Agentura horního toku Arkansasu) a to jako indiánský agent. Vydrželo mu to, až do roku 1859. V roce 1849, z důvodů zmenšování bizoních stád, nedostatku pícnin a palivového dříví, smrti jeho bratra Charlese, propuknutí epidemie cholery a rozpínavé politice USA, opustil William Bent pevnost a přestěhoval se 40 mil východně do Big Timbers. Opuštěná pevnost byla vypálena a to pravděpodobně samotným Bentem, protože armáda USA, která chtěla pevnost odkoupit, mu nemohla zaplatit požadovanou cenu. Později pevnost sloužila jako obchodní i dostavníková stanice, dobytkářská základna i poštovní úřad. Někdy kolem roku 1900 pevnost prakticky zmizela. Budovu z nepálených cihel odstranili okolní rančeři, nebo přirozená eroze základů a povodně.

                Válečný konflikt trval na jižních planinách od roku 1849 a absolutně necivilizovaný byl okamžik 29.listopadu 1864 u Sand Creeku, když bylo 163 mírumilovných Šajenů (53 mužů a 110 žen a dětí) zmasakrováno sedm set členným dobrovolnickým oddílem vedeným smutně proslulým kazatelem a plukovníkem Johnem M. Chivingtonem. Plenění pokračovalo na obou dvou stranách a nakonec byli indiáni donuceni odejít do rezervací v indiánském teritoriu v Oklahomě a to co se zdálo být nevyčerpatelnou zásobou bizonů, velice záhy na jižních planinách zmizelo. William Bent vyprávěl, že: „on sám osobně znal skoro každého indiána od Skalnatých hor až po usedlosti v Kansasu. On a Kit Carson měli větší vliv na indiány, než jacíkoliv dva jiní muži té doby.“

                Při zpětném pohledu je správné říci, že Bent jako idealista, dokázal využít příležitosti a byl odvážný v obchodních podnicích, ale také milosrdný a soucitný v jeho vztahu k indiánům. Byl, ale slabý na to, aby zastavil síly, které vedly k úpadku jejich kultury. William Bent byl největší tehdy žijící osobností, která se mohla pohybovat v různých kulturách, hovořil několika jazyky a dobře se uměl orientovat ve zmatku aktivní americké, mexické a indiánské politiky.

                William Bent zemřel na zápal plic 19.května 1869 na svém ranči jako téměř 60-ti letý. Zanechal po sobě majetek ohodnocený na 150000 – 200000 tehdejších dolarů.

 

Bentova pevnost dnes

Stará Bentova pevnost se nachází v jihovýchodním Coloradu, sedm a půl míle východně od místa La Junta. Obnovená pevnost, oficiálně odevzdaná 25.července 1976 je vystavěná na obrysech originálu. Zrekonstruovaná za cenu 2300000 dolaru a ležící na osmi set akrovém pozemku, je pevnost otevřená po celý rok. S personálem 13 osob a s provozním rozpočtem 700000 dolarů, hostí pevnost každoročně 40000 návštěvníků. Bentovi vzdálení příbuzní stále žijí v Oklahomě v oblasti míst Clinton, Geary a Weatheford. Pět vnoučat Lucille Bentová, Bill Bent, Adam Harrison, Elsie Bushyheadová a Ann Shadlow byli v minulosti pravidelnými návštěvníky pevnosti.
Její 27 palců tlusté stěny byly znovu postavené za použití více než 160000 nepálených cihel a podepřených stavebním dřívím z osmi set topolů a 64618 metru borovice. Velmi přátelský a informovaný personál ukazuje návštěvníkům historii prostřednictvím videa a provázení po pevnosti. Jestliže se zajímáte o národy jihozápadních planin a jejich historii, musíte starou Bentovu pevnost navštívit.
Před návštěvou si můžete zjistit, jaké tam mají speciální akce a to buď písemně nebo telefonicky:

Bent's Old Fort National Historic Site
35110 Hwy. 194 East
La Junta, Co 81050
Tel 719-383-5010

Nebo navštivte webovou stránku http://www.nsp.go/beol/.

Z Whispering Wind č5/ ročník 30 do slovenštiny přeložil Timo Jedno pero a do češtiny přepsal Mo?kohtávenótaxe