Vydělávání kůží chemickou cestou

Dříve než začnu popisovat postupy, které používám a považuji za nejsnažší, chci upozornit, že nejsem profesionál v tomhle oboru, ale samouk.

Myslím si ale, že vydělané kůže, ke kterým jsme se u nás v kmeni dopracovali, jsou použitelné pro všechny věci, které člověk našeho zaměření potřebuje (oblečení, mokasíny, pouzdra, tašky atd.). Asi ne každému se podaří hned napoprvé vydělat kůži k dokonalé spokojenosti. Chce to ale vytrvat a zkoušet dál. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že k dobrým výsledkům pomůže hlavně vlastní praxe. Je to dřina, ale pocit, že má člověk všechny věci z vlastnoručně vydělané kůže, to určitě vynahradí.

Postupy, které budu popisovat mám vyzkoušené a týkají se vydělávání kůží jak s chlupem, tak na useň.

Pro začátek se nebudu zabývat činěním zvířecím mozkem, protože je to trochu složitější, ale budu se věnovat činění s použitím jednoduchých chemikálií.

Pro oba způsoby činění je potřeba kůži ať čerstvou či suchou vložit do vody a máčet asi 3 dny a během této doby několikrát vyměnit vodu.

Činění kůže s chlupem

Činění kůže na useň

Zde záleží na fázi odchlupení, která jde provádět vločením kůže do bahna, vápenného roztoku nebo oškrabáním v rámu. Poslední způsob považuji za nejlepší, neboť kůže je potom kvalitnější a z obou stran pěkně semišová. Z toho důvodu budu i tento způsob popisovat:

Ještě několik mých zkušeností na závěr

Roztok kyseliny lze použít i na kůže s chlupem, mám vyzkoušené lišky, kuny, lasičky. Určitě by to šlo použít i na větší kůže, jako např. jelen, ale problém je s velkým množstvím roztoku a s velkou nádobou.

Není dobré kůže sušit na prudkém slunci. Vlákna v kůži rychle ztvrdnou a špatně se měkčí. Při závěrečném sušení a měkčení považuji za nejlepší mnout a vytáhnout kůži v ruce.

Nátěr kůže emulzí nemusí být, ale je to lepší. Kůže je potom vláčnější a lépe odolává vlhku. Je možné také kůži na závěr vyudit.

Emulzi zhotovíme z vody, rostlinného oleje a mýdla. Olej a mýdlo se rozvaří ve vodě a potom se natírá na kůži. U usně z obou stran. Poměr je asi 5 litrů vody. 1/3 litru oleje a 3/4 krabice pračkového mýdla, lze použít i normální mýdlo, ale musí se nastrouhat. Roztok používám i na další kůže až do vypotřebování, ale je potřeba vždy přilít vodu a opět rozehřát.

Skejpry a škrabky mám vyrobené dle indiánských a zatím jsem nenašel lepší nástroje. Pokud máte problémy se získáváním či zhotovením těchto nástrojů, mohu je dodat. /viz kontakt na obchodníky/

Doufám, že moje rady a návody Vám pomohou.

Přeji mnoho úspěchů.

Wapaha

Zpět